Vývoj v realitách?

Klienti se mě často ptají, jaký je očekávaný vývoj v oblasti realit. S trochou nadsázky by se dalo říci, že k tomu by byla zapotřebí křišťálová věštecká koule.

Události posledních let byly neočekávané, plné zvratů a absurdit. Když se doufalo v konec pandemie, nastala válka na Ukrajině.

I když by se očekával nějaký vývoj na základě ekonomických pravidel, zásahy vlád a centrálních bank mohou toto změnit.

Na počátku pandemie se očekávalo oslabení trhů a stagnace všeho. Ceny nemovitostí však začaly rychle stoupat. Důvodů a souvislostí bylo více – od strachu ze ztráty hodnoty peněz, přes nízké úrokové sazby hypoték, až po obavy, že ceny porostou ještě víc, a proto s koupí čehokoliv nemovitého nelze otálet (chování investora ovlivňuje také okolí – ten již nakoupil, další kupuje, musím také).

Ceny stoupaly, po letech se dokonce přestalo smlouvat o ceně a naopak, v inzerci se stále častěji objevovala poznámka – přednost má zájemce s nejvyšší nabídkou.

Zoloft je antidepresivum https://nova-lekarna.com/zoloft-sertralin/ určené k léčbě deprese, panické poruchy a obsedantně kompulzivní poruchy (OCD).

A náhle nové situace – nejprve nárůst cen energií a pak válka na Ukrajině, která zamíchala karty jako vítr. Inflace, zvýšení úrokových sazeb hypoték, plyn z Ruska, prudké zdražování cen energií, stavebních materiálů… Bezradnost a evidentní zaskočení je vidět i u politických představitelů.

Jsou nemovitosti a nemovitosti. Některé svou výjimečností budou atraktivní vždy. V Praze a okolí je potřeba bydlení stále. Stěhují se sem lidé, zůstávají další třeba po studiu. Bytů a pozemků není mnoho. Developerské projekty v Praze jsou i nyní většinou vyprodané ještě před dokončením.

Kdo má volné finanční prostředky, chce rychle koupit, protože strašák inflace je velký. Trh vyřazuje nyní sice ty, kteří mají nyní horší přístup k hypotéce, ovšem poptávka je stále vysoká. U investorů stále hraje prim byt 2+kk a je to pochopitelné z hlediska dosažitelnosti, pronajmutelnosti a případné likvidity.

Převratné události se na trhu projeví až za dalších pár měsíců. Ani statistiky neodrazí plně současný stav. Probíhají převody vlastnictví u nemovitostí, na které se vyřizovala hypotéka třeba dříve nebo se teprve dostavěly a kolaudovaly.

Obecně lze konstatovat, že za poslední 2 roky se stávalo vlastní bydlení hůře dostupné a nelze očekávat, že by se to změnilo. Kdo má ale volné prostředky, tak pro toho představuje koupě nemovitosti jistotu před inflací i zhodnocení majetku.

Přizpůsobí se nové situaci firmy a stát? Budou zásahy do ekonomiky ze strany státu a ČNB? Rozšíří se družstevní výstavba? Budou se investiční společnosti orientovat na nájemní bydlení v celých rezidenčních domech?

Doufejme, že odpovědi přinese trh brzy.

 

Porovnat