Zhodnocení nemovitosti bez našeho přičinění?

I to se může stát.

Starší zástavba, dlouho neměnná, šedivá, nudná… Najednou se v blízkosti postaví nová zajímavá nemovitost, zrevitalizuje okolí, vybuduje něco, co přitáhne zájem. A hle – vaše nemovitost, tak stoupne na ceně díky zhodnocení lokality.

Často procházím či projíždím Prahou a ráda pozoruji změny. Chvála proto prolukám, starým továrním objektům, brownfieldům.

Mezi starou, zdánlivě obyčejnou, nudnou zástavbou vyroste komorní developerský projekt, přestaví se stará industriální budova, obnoví zanedbaný park či vznikne úplně nový, opraví se volná prostranství a komunikace.

Před očima se mění Karlín a okolí historické Invalidovny, dle které dostalo název první legendární experimentální sídliště. O jeho historii se dočteme v mnoha publikacích. Idea moderního bydlení doplněná zajímavým designem interiérů v bruselském stylu, prostory pro společné trávení volného času. Rozestupy mezi domy, zeleň, objekty občanské vybavenosti, vč. hotelového domu/svobodárny a hotel Olympik.

Čas ale ubíhal a z dřívější legendy byly prostě „jen“ paneláky a „to sídliště“.

A po letech přišly postupné proměny… Opravy domů, na volných prostranstvích, nové komorní developerské projekty. Nové zajímavě architektonicky řešené budovy administrativní. Kavárny, restaurace, sportoviště. S tím vším se pojily úpravy zeleně v okolí, obohacení instalacemi uměleckých děl v prostoru.

A tak se byt, v běžném panelovém domě, díky oživení a zkrášlení lokality, která se stala velmi vyhledávanou, zhodnotí sám, bez přičinění vlastníka.

Dalším zářným příkladem jsou třeba Holešovice. Stará zástavba protkaná zajímavými novými domy, upravené nábřeží, lávka přes Vltavu. Z Holešovic můžeme pokračovat do blízké Libně, kde je v dolní části úplně nová čtvrť u Vltavy, upravený park. Pokračovat by se dalo dál a dál, na druhý konec Prahy.

Jsou další skvělé měnící se lokality, ve kterých se může stát to samé.

 

Porovnat