Při koupi pozemku je zapotřebí obezřetnosti a často si musíte zahrát na detektiva.
I když se Vám zdá pozemek sebekrásnější a jako ten ideální, který jste tak dlouho hledali k výstavbě Vašeho domu, dle územního plánu a okolní zástavby vše budí dojem, že stačí jen podepsat kupní smlouvu, vyřídit všechna povolení a začít stavět, může být vše nakonec jinak.
Nutná je kontrola dokumentace, jak je to s přípojkami na inženýrské sítě, zda byly provedeny všechny kolaudace.
Pokud sítě na pozemek zavedeny nejsou, zjistěte si, zda a kde je možné napojení, kolik by byly náklady (to může velmi navýšit celkovou cenu), zda je kapacita.
Zjistěte si něco o okolních pozemcích a jak je to s příjezdovou komunikací k parcele Cesta nemusí být obecní, a to je pak problém.
Zkontrolujte dle katastru, zda někde není nějaké břemeno.
Navštivte stavební úřad a zjistěte si, zda se nechystá změna územního plánu či stavební uzávěra. Zjistěte si, jaké jsou regulace ohledně stavby. V některých oblastech jsou přísné a vysněný dům v určitém stylu si tam nepostavíte. Projednejte nejprve zamýšlený projekt s úřadem.
Poptejte se místních, zda se něco nechystá, co není ještě zveřejněno. Projděte si na internetu informace o dění v obci, spolky, můžete přijít například na to, že se v blízkosti chystá velká výstavba, která by negativně lokalitu ovlivnila.
Jak je to zde s vodou, pokud máte zájem o vlastní studnu.
A i když nikde poblíž nevidíte žádný vodní tok, může se i tak jednat o záplavovou zónu.
Pokud neodhalíte nic, co by stálo proti Vám a pozemek koupíte, nezapomeňte, že různá povolení jsou časově omezená a je důležité se stavbou co nejrychleji začít. Zahájení stavby (i v minimálním rozsahu) je důležité i pokud si pořizujete pozemek jako investici do budoucna, je to ochrana proti případným budoucím změnám v obci (stavební uzávěra apod.).