Ideální byt na investici k pronájmu?

Záleží na době, místě a poptávce. Za poslední léta mohu říct, že v Praze to byly a jsou byty menší 2+kk nebo větší atypické garsoniéry. O ty byl největší zájem.

Pronajímají si je většinou mladí lidé nebo páry jako startovací bydlení tak na 2 – 3 roky, než se rozhodnou založit rodinu, usadit se a pořídit si vlastní bydlení. Často si také hledají takovéto dočasné bydlení cizinci, kteří sem přijedou na kratší pracovní pobyt či stáž.

Větší, případně luxusnější byty jsou pro užší cílovou skupinu. U nás, vlivem více faktorů, lidé větší byty, případně domy pro rodinné bydlení chtějí již vlastnit. Chtějí mít jistotu stability, nahrávají tomu také (zatím) úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Větší byty si proto pronajímají cizinci, kteří tu jsou na delší dobu pracovně i s rodinou a z našich občanů spíše někdo, kdo hledá dočasné rodinné bydlení na přechodnou dobu, než se mu třeba dostaví jeho vlastní nemovitost. Případně si vícepokojové byty pronajímají mladí lidé a studenti, jako bydlení sdílené, ovšem to zase není ta pravá cílová skupina pro řadu majitelů.

Takže bych doporučila na investici výše zmíněné menší byty. U větších trvá delší dobu, než se najde vhodný nájemce a prázdný byt není ta pravá investice. Menší byt se samozřejmě, v případě nějaké životní změny, lépe prodá.

A na co brát dále zřetel při pořizování investičního bytu?

Další důležité faktory jsou lokalita, stav domu a bytu.

Lokalita – je velmi důležitá. Každý chce bydlet v příjemném prostředí. Plus navíc představuje občanská vybavenost, metro, rychlá dopravní dostupnost do centra. Hezké okolí zvýší zájem o takový byt.

Dům – reprezentuje, představuje určité sociální postavení nájemníka. Proto při pořizování bytu hledíme na nemovitost jako celek – dům, společné prostory, vstupní hala.

U bytu zvážíme, zda se vyplatí případná rekonstrukce.

Technický stav – pokud není dům jako takový v dobrém stavu, vyžaduje rekonstrukci ať již celkovou nebo dílčí čekají nás v budoucnu investice do oprav, které se sníží výnos z pronájmu bytu. A bohužel, často hezký dům po rekonstrukci ale na tu byl použit úvěr, který se splácí a to opět snižuje výnos.

A důležitá, nyní velmi aktuální věc – typ vytápění a úspornost budovy. Každý, kdo hledá bydlení má i rozpočet – cenový strop zahrnující nájem i náklady. Byt, který je sice zajímavý vizuálně, nájemné odpovídající lokalitě ale je neúsporný a náklady na bydlení vysoké, může být velký problém pronajmout za plánovanou částku.

A pozor – investice do nemovitostí k pronájmu není zas tak bezstarostná. Investor musí být dobře připravený na všechna rizika, aby nebyl nemile zaskočen.

 

Porovnat