Méně je někdy více

 

Méně je někdy více – staré dobré pořekadlo, jehož platnost jsem si mnohokrát ověřila.

Občas se člověk dostane do situace, kdy je zapotřebí něco rychle řešit.

Nenadálá životní situace… zajímavá příležitost… a jediné východisko v té chvíli bude neodkladný prodej nemovitosti.

Oproti logické snaze vyřešit to rychle, jsem se setkávala a stále setkávám, s úplně opačným, iracionálním řešením.

(Zkusím dát cenu vyšší, než je ten inzerovaný byt v protějším domě, nemají tak pěknou fasádu. Makléř má určitě nějaké poptávající klienty, ti můj dům koupí bez rozmýšlení. Potřebuji ale z prodeje tohoto bytu koupit jeden byt pro sebe a jeden pro ex. Tak vysokou hypotéku jsem si neměl brát.)

Je to nějaké momentální zatemnění mysli, panika nebo obyčejná hamižnost? Tak i tak.

Trh, ruku v ruce, s čím dál vyspělejšími technologiemi, sociálními sítěmi, marketingem, prostředky prodeje, se mění a rozšiřuje. Je transparentnější.

Ti, kdo chtějí koupit, mají přehled, orientují se v cenách. Situace je jiná než třeba před deseti lety. Snadno se lze zorientovat a zjistit reálnou cenu za svou nemovitost. Mrknout na realitní portály, oslovit několik makléřů, odhadce, udělat si čas a pátrat na internetu po cenových mapách, statistikách.

Snaha, dát prodejní cenu nesmyslně vysokou a zrealizovat rychle obchod, je proto marná.

Čekání se prodraží. Životní situace, kvůli které nemovitost prodáváte se může ještě více zkomplikovat, pokud máte na nemovitosti hypotéku, splácíte ji déle, no a zajímavá příležitost mezitím uteče.

Vypadá to na budoucí dlouhodobější pokles cen, krizi? Tak honem předběhnout ostatní váhající ve stejné situaci a začít s prodejem, než ceny ještě více klesnou!

V turbulentní době očekávejte více vyjednávání, smlouvání, buďte na to připraveni a nenechte se tím zaskočit.

Čím déle je nemovitost na trhu v nabídce, tím se stává méně atraktivní a podezřelá (proč tak dlouho visí v nabídce… co tam asi je za vadu… jak to, že to ještě nikdo nekoupil…) a trh mezitím padá.

Nevyčkávejte zbytečně a nespoléhejte na pohled jednoduché řešením typu – vykoupíme vaši nemovitost, peníze hned a na ruku.

Pro takovou firmu musí mít investice smysl, investor podstupuje riziko, a proto výkupní cena bude nižší, než byste docílili u standardního prodeje.

Prostě lépe prodat dříve s nějakou slevou, než ceny klesnou ještě víc, čekat a čekat, doufat v bájného kupce, nakonec prodat v časové tísni a litovat (…že já jsem nepřistoupil na nabídku toho protivy, počkat – on nebyl zas tak protivný…). Ať byl jaký chtěl, koupil nemovitost mezitím jinou a vy tratili, neboť od té doby ceny klesly a vy nakonec prodali za méně, než byla jeho nabídka.

Ano, méně je někdy více.

Ušetřete si nervy a čas. A k tomu se pojí další přísloví – Čas jsou peníze.

Porovnat